Liga Zimbrilor, handbal masculin: Potaissa – revanșă după înfrângerea din Cupă

Minaur Baia Mare – Potaissa Turda 20 – 29 (10 – 13)

Potaissa a obținut cea de-a doua victorie în tot atâtea partide disputate de la reluarea sezonului regulat al ediției de campionat 2017 – 2018. De data aceasta ”victima” formației turdene a fost Minaur Baia Mare, echipă în fața căreia Potaissa și-a luat revanșa după eliminarea din sferturile de finală ale Cupei României. În partida disputată sâmbătă, 3 februarie, la Baia Mare, cu portarul Irimuș (16 aruncări apărate) și cu Cristian Ghiță, care a marcat cinci goluri în primul meci oficial jucat în culorile Potaissei, în postură de prim-soliști, formația turdeană a obținut cea de-a 12 victorie din actula ediție de campionat.

Formația gazdă a rezistat doar cinci minute în fața Potaissei. De la 3 – 3, formația turdeană a preluat conducerea pe tabelă și nu a mai cedat-o până în finalul partidei. În ciuda prestației bune reușite de Răzvan Pop și Florin Bucătaru, formația băimăreană nu a putut stăvili iureșul ”legiunii” turdene spre propria poartă și Cîntec, Lucian Ignat, Ionuț Rotaru, Dragoș Iancu, Roland Thalmaier, Radu Lazăr, Iulian Stamate, Roman Zacaciurin și Nenad Savic și-au înscris, rând pe rând, numele pe lista marcatorilor celor 29 de goluri cu care Potaissa a surclasat pe Minaur, într-un meci jucat în deplasare, la Baia Mare.

Nici „locotenenții” lui Ionuț Irimuș nu s-au lăsat mai prejos și atât Ludovic Varo cât și Dragoș Fleșer au parat trei aruncări de la 7 metri, din cele cinci acordate de arbitrii partidei, Harabagiu și Stănescu, în favoarea echipei gazdă. Minaur nu  a reușit să profite nici de cele zece minute de joc în superioritate, ca urmare a eliminărilor dicate de arbitri în tabăra oaspeților: Savic și Lazăr, câte două eliminări de două minute și Cristian Ghiță, o eliminare de două minute, față de o singură eliminare în echipa gazdelor, din care doar Tudor Marta a fost trimis două minute la odihnă forțată.

După 17 meciuri diputate în campionat, Potaissa a acumulat 36 de puncte. Până după disputarea celorlalte partide programate în etapa a 18-a, Potaissa Turda ocupă poziția a doua în clasament, la un singur punct distanță de lider, formația Steaua București, care, în derby-ul etapei se va întâlni cu concitadina sa, CSM București.

În următoarea partidă din campionat, marți, 13 februarie, Potaissa va întâlni Dunărea Călărași, într-o partidă ce va avea loc în sala ”Gheorghe Barițiu” din Turda. Până atunci, formația turdeană va disputa, săptămâna viitoare, partida – tur cu echipa belgiană HC Vise, din optimile de finală ale Cupei Challenge.