Handbal masculin, Liga Zimbrilor: Potaissa Turda – CSM Focșani 32-21

După două partide în care au ”mărșăluit cu frâna trasă” legionarii Potaissei, care au pierdut partida de la Făgăraș (29-30) și au realizat doar o remiză în partida retur cu formația letonă Tenax Dobele (32-32) calificându-se în optimile de finală ale Cupei Challenge grație victoriei din deplasare, elevii lui Horațiu Gal și Ionuț Ștef au apăsat pe accelerator în partida cu CSM Focșani 2007, programată în etapa a XII –a a turului ediției de campionat 2019-2020.

Formația focșăneană a ținut pasul cu gazdele doar 20 de minute, în meciul disputat vineri, 29 noiembrie, de la ora 18.25, în sala Gheorghe Barițiu din Turda. De la 7-6, scor consemnat pe tabela de marcaj după două treimi scurse din prima repriză, handbaliștii de la Potaissa au început ”galopul de sănătate”. Gazdele au încheiat ultimele zece minute din prima repriză cu șase goluri marcate, față de numai două primite și, ca urmare, au intrat la vestiare cu un avantaj de cinci goluri: 13-8, scor consemnat la pauza întâlnirii dintre Potaissa și CSM Focșani 2007.

În repriza secundă, după un meci fără istoric, în care de la oaspeți s-a remarcat doar portarul Marocico, ale cărui intervenții au limitat proporțiile înfrângerii, Potaissa a încheiat cu o diferență de 11 goluri în favoarea sa disputa cu ocupanta locului 6 în clasamentul Ligii Zimbrilor.

Îmbucurătoare ascensiunea lui Teodor Pințoiu, unul dintre ”produsele” pepinierei de la Turda, secondat de Daniel Pop și de mai nou promovatul la prima echipă Alexandru Ghivil, ambii cu evoluții bune meci de meci. De remarcat, de asemenea, evoluția portarului

Irimuș, secondat cu brio de Szopka, care a reușit patru intervenții salvatoare în puținele minute în care a apărat poarta Potaissei, în finalul partidei cu CSM Focșani 2007.

Potaissa Turda: Irimuș (11 intervenții), Szopka (4) – Pințoiu (5 goluri), Ghiță (4), Talas (4), Szoke (3), Pavel (3), D. Pop (3), Thalmaier (3), A. Ghivil (2), Terzic (2), D. Iancu (2), Șandru (1). Au mai jucat Nenad Savic, Cîntec și Rohozneanu.

CSM Focșani 2007: Marocico (11 intervenții), Cloșcă (1) – Mocanu (4 goluri), Miroiu (3), Marijanac (3), Pătru (3), Mănescu (3), Țuțu (3), Rață (2). Au mai jucat Ilia Savic, Popovici, Mutu, Didi, Eros, Gramatic.