Handbal masculin, Liga Zimbrilor: Cu Varo, prim-solist – Politehnica Iași – Potaissa Turda 28 – 33 (12 – 16)

Doar 20 de minute a reușit Politehnica Iași să țină pasul cu Potaissa Turda, în jocul disputat miercuri, 15 noiembrie, cu începere de la ora 18, la Iași, ce a contat pentru etapa a XI-a a ligii naționale. În primele zece minute, gazdele au condus cu 5-3 și cu 6-5, pentru ca Potaissa să revină și să preia conducerea ostilităților, în teren și pe tabela de marcaj. Grație golurilor înscrise, mai ales de  Dragoș Iancu, Lucian Ignat și Cristian Adomnicăi, elevii pregătiți de Horațiu Gal au încheiat prima repriză a jocului de la Iași cu un avantaj de patru goluri.

Cu toate strădaniile depuse în partea a doua a partidei, gazdele nu au reușit să reducă diferența de scor. Ludovic Varo a repetat evoluția bună din partida cu Politehnica Timișoara, când a reușit 16 intervenții salvatoare pentru poarta Potaissei și, în partida de la Iași, cu Politehnica, în care  a apărat 19 aruncări, din care două de la 7 metri, portarul formației turdene și-a doborât propriul record. Introdus în joc în ultimele minute ale partidei, Adrian Țenghea, cu trei intervenții, din care două în situații de 1 la 1 cu atacanții formației ieșene, a zădărnicit toate eforturile gazdelor de a reduce diferența de cinci goluri, în favoarea Potaissei, consemnată și la finalul partidie pe tabela de marcaj a Sălii Polivalente din Iași, locul disputării meciului.

Cu 8 victorii și 3 înfrângeri în 11 partide jucate, un golaveraj de +36 și 24 de puncte, Potaissa a devenit liderul clasamentului Ligii Zimbrilor, cel puțin până joi, 16 noiembrie, când Steaua va juca la Vaslui, într-un meci programat de asemenea în cadrul etapei a XI-a din turul sezonului regulat al ediției de campionat 2017 – 2018 la handbal masculin.

În penultima etapă a turului Potaissa va întâlni pe Dinamo București, campioana en-titre. Partida se va disputa la Turda, miercuri, 22 noiembrie, cu începere de la ora 19, în sala Gheorghe Barițiu.

Politehnica Iași: Pleșca, 7 intervenții, I. Sandu, 5 – Vancea (8 goluri), Nițu (6), A. Bulov (5), Săulescu (3), Budui (2), Ciobanu, Chirilă, R. Bursuc și C. Bursuc, câte un gol.

Potaissa Turda: Varo, 19 intervenții, Țenghea, 3 – Lucian Ignat (6 goluri), Cîntec (5), Thalmaier (5), Adomnicăi (5), Dragoș Iancu (4), Zacaciurin (4), Arsenic (2), Asoltanei (1), Huta (1), Ionuț Rotaru, Radu Lazăr, Teodor Pințoiu