Festivalul Internațional de Teatru de la Turda – În zodia libertății de a alege

de Emil HĂLĂȘTUAN

Din 28 iunie până în 7 iulie, la Turda se desfășoară cea de-a III-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru, eveniment organizat de Teatrul Aureliu Manea, cu sprijinul Primăriei și al Consiliului local din Turda.

La ediția din acest an a festivalului, ce se va desfășura sub leit-motivul ”Libertății de a allege” s-au înscris peste 100 de companii și instituții de teatru din țară și din străinătate. Programul festivalului, dedicat artelor spectacolului, include, pe lângă teatru, expoziții de artă plastică, lansări de carte, film documntar, concerte și recitaluri muzicale, spectacole de stradă, poezie, numere de magie, etc.

Anul acesta vor participa la festival nume ale scenei românești precum Dorel Vișan, Emil Boroghină,

Teatrul Fani Tardini, din Galați, propune publicului turdean ”Monstrul nisipurilor”

Marius Bodochi,Tania Popa, Monica Davidescu, Irina Movilă, dar și trupe de la teatre precum Teatrul Național Marin Sorescu – Craiova, Teatrul Regina Maria – Oradea, Teatrul de Nord – Satu Mare, Teatrul Dramaturgilor Români, Teatrul Elvira Godeanu – Târgu-Jiu, Teatrul Fani Tardini – Galați, Teatrul I.D Sârbu – Petroșani, Ateneul Național – Iași, dar și companii teatrale private, ca de exemplu ”Become”din Sibiu sau REACTOR, din Cluj-Napoca, prezențe dealtfel devenite tradiționale la festivalul de teatru de la Turda.   Pe lângă acestea, la festival mai participă și alte trupe private, precum cea a Teatrului de Kartier, din Bacău sau a Breslei actorilor. În secțiunea rezervatyă universităților, studenți de la facultăți cu profil teatral din Cluj-Napoca, Craiova și Târgu-Mureș se vor strădui să convingă publicul că luminile rampei nu se vor stinge în dramaturgia românească din lipsa talentelor.

Alți participanți, precum trupele Fără Zahăr, Straight From the Bottle sau Radu Nechifor & Friends vor oferi publicului momentele muzicale ale festivalului.

Din străinătate, participă la festivalul turdean compania Teatro dei Venti (Italia) care se află la cea de a treia ediție. Pe lângă compania italiană, devenită o prezență tradițională la FITT, la ediția din 2019 și-au mai anunțat participarea  trupe de teatru din Spania, Argentina, Mexic și Australia.

Peste 15 locuri din Turda vor găzdui manifestările cuprinse în programul celei de-a III-a ediții a Festivalului Internațional de Teatru. În afara sediului Teatrului Aureliu Manea, ce ”pune la bătaie” cele două scene, curtea interioară și foaierul, locuri în care se vor desfășura spectacole, expoziții, concerte, recitaluri muzicale și ateliere,   manifestări din cadrul festivalului vor mai avea loc la sala Asociației Tour D’Art, la Fabrica de Timp Liber, în Salină, la Muzeul de Istorie, la cafeneaua culturală ”La papion” în Parcul central precum și pe aleile pietonale din centrul istoric al Turzii și din cartierul Oprișani.

 

Programul celei de-a III-a ediții aFestivalului Internațional de Teatru

Turda – 28 iunie – 7 iulie 2019

 

Vineri, 28 iunie

 

Ora 14 – Expoziție foto TRIX

Salina Turda

 

Ora 14 – Suflete din sare (30 min)

statui vivante

Compania Become, Sibiu și Teatrul Aureliu Manea, Turda

Salina Turda

 

Ora 17: Figuranta (60 min)

cu Tania Popa

one woman show

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora 18: Clovni și măști (60 min)

expoziție de pictură și workshop pânză de Cornel Vana

Aleea pietonală din faaț teatrului Aureliu Manea

 

Ora 18: To be or not to be cool (60 min)

comedie muzicală

Compania REACTOR

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora 19: Irizări – expoziție de grup (60 min)

expoziție de pictură

Casa de Cultură și Societatea Culturală Filarmonia, din Turda

Foaierul teatrului

 

Ora 19: Confesiunea mea hidoasă (70 min)

dramă

Compania Miez – Spațiu de impresie

Sala Tour D’Art (Piața Republicii nr. 14, la etaj – lângă Carrefour Market)

 

Ora 20: Despre șoareci și oameni (150 min)

Despre șoareci și oameni – Producție a Teatrului de Nord Satu-Mare, în regia lui Andrei Mihalache

Regia, Andrei Mihalache

Dramă

Teatrul de Nord Satu Mare

Sala de spectacole a Teatrului Aureliu Manea

 

Ora 22.30: Rubie Trio (60 min)

concert

Curtea Teatrului Aureliu Manea

 

Sâmbătă, 29 iunie

 

Ora10.30: Cascadorii și dresaj de cai

cu Miron Bococi (45 min)

Salina Equines

Aleea pietonală din fața Teatrului Aureliu Manea

 

Ora 11: Petru Purcariu – Expoziție de pictură și grafică (50 min)

Galeria de Artă Valer Suciu – str. Libertății nr. 2 (vizavi de BCR)

 

Ora 11: Scufița roșie

spectacol pentru copii

Teatrul Aureliu Manea – Turda

Curtea interioară a Muzeului de Istorie

 

Ora 14: Suflete din sare (30 min)

statui vivante

Compania Become și Teatrul Aureliu Manea

Salina Turda

 

Ora 17: Șantaj (100 min)

dramă

Teatrul de Artă Deva

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora 18: Te iubesc, dar nu pe tine (70 min)

cu Tania Popa

comedie

Fabrica de Timp Liber

 

Ora 19: Până când moartea ne va despărți (60 min)

comedie

Compania Thalia Oradea

Cafeneaua La papion – Piața 1 Decembrie 1918, nr. 1

 

Ora 19.30: A Clown in search of laughter (30 min)

cu Tony Fratello (Argentina)

spectacol de stradă

Aleea pietonală Teatrul Aureliu Manea

 

Ora 20: Rinocerii (100 min)

comedie –teatru absurd

Teatrul Matei Vișniec Suceava

Teatrul Aureliu Manea – Sala de spectacole

 

Ora 21: Origini (50 min)

spectacol de stradă

coordonator exerciții scenice: Cătălin Grigoraș

Teatrul Aureliu Manea Turda

Aleea pietonală din fața teatrului

 

Ora 22.30: FITT party

Curtea Teatrului

 

Duminică, 30 iunie

 

Ora 10: Neamera – Italia (120 min)

workshop confecționare măști

Teatrul Aureliu Manea – curtea interioară

 

Ora 12: Dogarul cel isteț (60 min)

spectacol pentru copii

Compania Become

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora 14: Suflete din sare (30 min)

statui vivante

Compania Become și Teatrul Aureliu Manea

Salina Turda

 

Ora 17: Safe Zone (50 min)

one man show

cu Alexandru Condurat

Sala Tour D’Art (Piața Republicii nr. 14, la etaj, lângă Carrefour Market)

 

Ora 17: Glorious Visions

spectacol nonverbal

Neamera –Italia (60 min)

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora 17: Simbioză

expoziție de pictură

Oleg Rusnac (60 min)

Fabrica de Timp Liber

 

Ora 18: Pisici (80 min)

Spectacol-concert

Teatrul Matei Vișniec Suceava

Fabrica de Timp Liber

 

Ora 18: S-a întâmplat într-o joi (60 min)

one man show

Teatrul Aureliu Manea Turda

În automobil – lângă sediul teatrului din Turda

 

Ora 19: S-a întâmplat într-o joi (60 min)

one man show

Teatrul Aureliu Manea Turda

În automobil – lângă sediul teatrului din Turda

 

Ora 19: Flautul fermecat (Flaut la puterea poeziei – 60min)

recital de muzică și poezie, cu Dorel Vișan

Teatrul Aureliu Manea – Sala de spectacole

 

Ora 19: A Clown in search of laughter (30 min) 

spectacol de stradă

cu Tony Fratello (Argentina)

Aleea pietonală

 

Ora 19.30: Katastrofa show (30 min)

spectacol de stradă

Italia

Aleea pietonală

 

Ora 22.30: Lia and The Band (60 min)

Concert

Teatrul Aureliu Manea – curtea interioară

 

 

Luni, 1 iulie

 

Ora 14: Pau Palaus – Petjades (20 min)

comedie

Spania

Salina Turda

 

Ora 17: Totul despre femei (70 min)

comedie romantică

Teatrul Arte dell Anima

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora 18: Bonsoir Monsieur (70 min)

comedie

Cu Marius Bodochi și Irina Movilă

Fabrica de Timp Liber

 

Ora 19: De la Ovidiu la Eminescu (30 min) 

recital de poezie

cu Emil Boroghină

Teatrul Național Marin Sorescu Craiova

Cafeneaua La papion

 

Ora 19: Katastrofa Clown – Baloons Italia (30 min)

spectacol de stradă

Aleea pietonală

 

Ora 19.30:  Otros Aires (30min)

spectacol de stradă

Compania Duo Laos – Spania

Aleea pietonală

 

Ora 20: Rinocerii (100 min.)

comedie –teatru absurd

Teatrul Municipal Baia Mare

Teatrul Aureliu Manea – sala de spectacole

 

Ora 22.30: Concert – Florin Zăhan și Bogdan Cristea (60 min)

Teatrul Aureliu Manea – curtea interioară

 

Marți, 2 iulie

 

Ora 11: Insuportabila vecinătate a sufletului, de Radu Iliescu (60 min)

lansare de carte

Cafeneaua La papion

 

Ora 14: Katastrofa show (30 min)

comedie

Salina Turda

 

Ora 16: Termen de garanție (90 min)

spectacol non verbal

Universitatea de Arte Târgu-Mureș

Fabrica de Timp Liber

 

Ora 17: Revoluție și artificii

Comedie, cu Marius Bodochi și Irina Movilă

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora 19: Pau Palaus – Petjades (30 min)

spectacol de stradă

compania Duo Laos – Spania

Aleea pietonală din fața teatrului

 

Ora 19.30: Otros aires (30min)

spectacol de stradă

Compania Duo Laos – Spania

Aleea pietonală din fața teatrului

 

Ora 19: Mersul trenurilor (60 min)

Compania Breasla actorilor

Sala Tour D’Art (Piața Republicii nr. 14, la etaj – lângă Carrefour Market)

 

Ora 20: Călătoarea și Shakespeare (90 min)

comedie

Teatrul dramaturgilor români

Teatrul Aureliu Manea – sala de spectacole

 

Ora 21.30: Concert de operă

Aleea pietonală din centrul istoric

 

Ora 22.30: Straight from The Bottle (60 min)

concert

Teatrul Aureliu Manea – curtea interioară

 

 

Miercuri, 3 iulie

 

Ora 11: Penelul și dalta, de Aurel Rău ( 60 min) 

lansare de carte

Cafeneaua La papion

 

Ora 14: Suflete din sare (30 min)

statui vivante

Compania Become și Teatrul Aureliu Manea

Salina Turda

 

Ora 16: Livada de vișini, de A.P Cehov (90 min)

dramă

Universitatea din Craiova – Departamentul Arte

Fabrica de Timp Liber

 

Ora 19: Spovedania unei videochatiste  

one girl show

Teatrul de Kartier Bacău

Sala Tour D’ Art (Piața Republicii nr. 14, la etaj – lângă Carrefour Market)

 

 

Ora 19: Katastrofa show (30 min)   

spectacol de stradă

Aleea pietonală

 

Ora 20: Atenție, aterizăm!

comedie

Ateneul Național Iași

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora 21.30: Radu Nechifor & Friends

concert

Aleea pietonală din fața teatrului

 

Ora 22.30 Fără zahăr

concert

Teatrul Aureliu Manea – curtea interioară

 

 

Joi, 4 iulie

 

Ora 11: Opera omnia, de Ioan Mircea Corpodean 

Așteptând ploaia, de Viorel Pordan    

Îngrijind-o pe Oma, volumul I și Bătrânii – o expriență inedită, volumul II, de Angelina Tămaș

lansare de carte

Cafeneaua La papion

 

Ora 12: Cel (70 min)   

dramă

Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca, specializarea Artel spectacolului: Regie

Fabrica De Timp Liber

 

Ora 14: F.I.E.S.T.A. (30 min)

spectacol de stradă

Compania Traviecircus Duo – Italia

Salina Turda

 

Ora 16: Gala de premiere universități

Teatrul Aureliu Manea – curtea interioară

 

Ora 17: Domnișoara Iulia  

Teatrul Regina Maria, din Oradea îi invită pe spectatorii turdeni să facă cunoștință cu ”Domnișoara Iulia”

dramă

Teatrul Regina Maria Oradea

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora 18: F.I.E.S.T.A. (30 min)

spectacol de stradă

Compania Traviecircus Duo – Italia

Cartierul Oprișani

 

Ora 18: S-a întâmplat într-o joi (60 min)

one man show

Teatrul Aureliu Manea Turda

În automobil – lângă teatru

 

Ora 19: S-a întâmplat într-o joi (60 min)

one man show

Teatrul Aureliu Manea Turda

În automobil – lângă teatru

 

 

Ora 19: Onstage Dating (60 min)

comedie romantică – Australia

Sala  Tour D‘Art (Piața Republicii nr. 14, la etaj, lângă Carrefour Market)

 

Ora 20: Birds (40 min)

Teatru – dans

Compania Alex Cantarelli – Italia

Fabrica de Timp Liber

 

Ora 20: F.I.E.S.T.A. (30 min)

spectacol de stradă

Compania Traviecircus Duo – Italia

Aleea pietonală din fața teatrului

 

Ora 21.30: Parlez – moi d’amour (60 min) 

teatru – dans

Teatrul de balet Sibiu

Aleea pietonală din fața teatrului

 

Ora 22.30: Dream Catchcers (60 min)

concert

Teatrul Aureliu Manea – curtea interioară

 

Vineri, 5 iulie

 

Ora 11: Când amintirile dor, de Eugenia Costea   

Opera omnia, de Traian Marcel Bartoș

lansare de carte

Cafeneaua La papion

 

Ora 14: F.I.E.S.T.A. (30 min)

spectacol de stradă

Compania Traviecircus Duo – Italia

Salina Turda

 

Ora 17: Monstrul nisipurilor (80 min)

dramă

Teatrul Fani Tardini Galați

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora18: F.I.E.S.T.A. (30 min)

spectacol de stradă

Compania Traviercircus Duo – Italia

Cartierul Oprișani

 

Ora 19: Băbăluda de la Buru

Film documentar

Regia: Emil Hălăștuan

O producție Casa Colecțiilor (Zoli Mladzsi), realizată de Turda TV și

revista culturală ”Ecouri”

Sala  Tour D‘Art (Piața Republicii nr. 14, la etaj, lângă Carrefour Market)

 

 

 

Ora 19: Iona (80 min)

dramă

Teatrul Elvira Godeanu Târgu-Jiu

Fabrica de Timp Liber

 

Ora 20: TRIX Show (80 min)

spectacol non verbal

Teatrul Aureliu Manea Turd a

Muzeul de Istorie – curtea interioară (Str. B. P. Hașdeu, nr. 1)

 

Ora 20: Onstage dating (60 min)

comedie romantică – Australia

Cafeneaua La papion

 

 

Ora 20: F.I.E.S.T.A. (30 min)

spectacol de stradă

Compania Traviecircus Duo – Italia

Aleea pietonală din fața teatrului

 

Ora 21.30: Frumoasa din pădurea adormită (80 min)

spectacol pentru copii

Teatrul Elvira Godeanu – Târgu-Jiu

Aleea pietonală de lângă teatru

 

Ora 22.30: FITT party

Teatrul Aureliu Manea – curtea interioară

 

Sâmbătă, 6 iulie

 

Ora 11: Furtuni de rouă, de Dan Florea (60 min)

lansare de carte

Cafeneaua La papion

 

Ora 11: Iedul cu trei capre (60 min)

spectacol pentru copii

Compania Become – Sibiu

Muzeul de Istorie – curtea interioară

 

Ora 14: F.I.E.S.T.A. (30 min)

spectacol de stradă

Compania Traviecircus Duo – Italia

Salina Turda

 

Ora 17: Onstage dating (60 min)

Comedie – Australia

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora 17: Magicinul Adi Olteanu (30 min)

numere de magie

Parcul Central (Str. Războieni)

 

Ora 18: F.I.E.S.T.A. (30 min)

spectacol de stradă

Companai Traviecircus Duo – Italia

Cartierul Oprișani

 

Ora 18: Aglaja și Dumnezeul ei din mămăligă (60 min)

monodramă

Teatrul I.D. Sîrbu Petroșani

Sala Tour D’Art

 

Ora 19: Azilul de noapte (100 min)

dramă

Teatrul Elvira Godeanu Târgu-Jiu

Teatrul Aureliu Manea – sala de spectacole

 

Ora 20: F.I.E.S.T.A. (30 min)

spectacol de stradă

Compania Traviecircus Duo – Italia

Aleea pietonală din centrul istoric

 

Ora 21.30: Simurgh (60 min)

spectacol de stradă

Compania Teatro dei Venti – Italia

Aleea pietonală din fața teatrului

 

Ora 22.30: Kozsicka and Band

concert

Teatrul Aureliu Manea – curtea interioară

 

Duminică, 7 iulie

 

Ora 12: Mica vrăjitoare (60 min)

spectacol pentru copii

Teatrul Prichindel – Alba Iulia

Teatrul Aureliu Manea – sala de spectacole

 

Ora 14: Magicianul Adi Olteanu (30 min)

numere de magie

Salina Turda

 

Ora 17: Și cu violoncelul ce facem? (60 min)

dramă

Teatrul Aureliu Manea – Turda

Teatrul Aureliu Manea – Sala Studio

 

Ora 20: Spectacolul de final al festivalului: D’ale carnavalului  

Teatrul Aureliu Manea – sala de spectacole

 

Ora 21.30: Simurgh (60 min)

spectacol de stradă

Compania Teatro dei Venti – Italia

Aleea pietonală din centrul istoric

 

Ora 22.30: Video-proiecție pe clădirea teatrului

Realizator: Radu Ignat

Aleea pietonală din fața teatrului

 

Ora 22.30: Jam session

Cafeneaua teatrului

 

Ora 23: Foc de artificii  

Aleea pietonală din fața teatrului

 

Lasă un răspuns